Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi 11. listopada 2018. godine prijavio je na javni poziv UP 04.2.2.06. Tematske mreže za društveno ekonomijski razvoj te promicanje socijalnog dijaloga u kontekstu unaprjeđivanja uvjeta rada-Komponenta 1 projekt pod nazivom „Analiza društvenih faktora koji utječu na kvalitetu života braniteljske populacije-smjernice za budućnost“.
Odbor za odabir projekata kojeg čine Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva (Posredničko tijelo razine 2) i Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike (Posredničko tijelo razine 1) ocijenili su projekt s 83.33 boda čime je na rang listi svrstan među projektne prijedloge za čije financiranje postoje dostatna financijska sredstva. Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi 28. listopada 2020. god. potpisao s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz Europskog socijalnog fonda u financijskom razdoblju 2014.-2020.
Glavni cilj projekta je poboljšanje kvalitete življenja hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata. Ciljana skupina (branitelji) projektom ostvaruje izravnu korist tj. mogućnost sudjelovanja u kreiranju smjernica za unapređenje zakonskih odredbi kojima se reguliraju njihova prava. Glavne projektne aktivnosti sastoje se od ispitivanja javnog mnijenja i ispitivanja potreba društva ispunjavanjem anketa i okupljanjem volontera.
Teme ovih ispitivanja unaprijed su određene kroz prethodne konzultacije prijavitelja s relevantnim stručnjacima, a provodit će se na adekvatnom broju uzoraka:
1) javno mnijenje o braniteljima i slika kreirana u medijima;
2) zdravstvena skrb za branitelje;
3) radna aktivnost branitelja i uključenost u društveno poduzetništvo;
4) ratni turizam u RH;
5) psihosocijalni status obitelji branitelja;
6) komunikacija branitelja s donositeljima odluka.
Dobiveni podaci obradit će se statističkim analizama u sklopu stručnih i znanstvenih istraživanja koja će rezultirati egzaktnim pokazateljima i zaključcima za temelj pri izradi smjernica u razvoju javnih politika. U istraživanjima će sudjelovati angažirani profesori triju znanstvenih organizacija (Institut društvenih znanost Ivo Pilar, Hrvatsko katoličko sveučilište i Sveučilište u Zadru) koji će svoj rad predstaviti u znanstvenim člancima i uputama za izradu smjernica. Izrađene smjernice bit će predstavljene donositeljima odluka tijekom šest strukturiranih dijaloga na kojima će sudjelovati voditelj projekta, branitelji i stradalnici Domovinskog rata, predstavnici neprofitnog i profitnog sektora, socijalni partneri, jedinice lokalne i regionalne samouprave, članovi znanstvene zajednice, predstavnici resornih ministarstava, agencija i ustanova. Ukupna evaluacija učinka predloženih smjernica bit će predstavljena u izvješću na završnoj nacionalnoj konferenciji u Zagrebu koja će okupiti gore spomenute sudionike strukturiranih dijaloga koji će kroz okrugli stol i panel diskusiju ocijenili uspješnost projekta i napravili smjernice za budućnost. Rezultati će biti uspoređeni s novim Zakonom o hrvatskim braniteljima te predstavljeni javnosti.