Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, u ulozi Upravljačkog tijela Operativnog programa “Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.”, i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, u ulozi Posredničkog tijela razine 2, 2020. godine potpisali su 21 ugovor u s uspješnim prijaviteljima u okviru Komponente 1 Poziva na dostavu projektnih prijedloga „Tematske mreže za društveno-ekonomski razvoj te promicanje socijalnog dijaloga u kontekstu unapređivanja uvjeta rada“ koji se financiraju sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda.
Cilj Poziva je jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za postizanje učinkovitog dijaloga s javnom upravom, te visokoobrazovnim institucijama ili znanstveno-istraživačkim institucijama u oblikovanju i provođenju reformi, dok je posebice cilj Komponente 1 razvijanje dijaloga i jačanje suradnje između organizacija civilnoga društva, jedinica lokalne i regionalne samouprave, socijalnih partnera i visokoobrazovnih i znanstvenih institucija s ciljem kreiranja poticajnog okruženja koje će doprinijeti stvaranju kvalitetne suradnje u tematskim područjima od interesa za Republiku Hrvatsku.
Jedan od uspješnih prijavitelja bio je i Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi s projektom „Analiza društvenih faktora koji utječu na kvalitetu života braniteljske populacije – smjernice za budućnost“. Ciljevi projekta uključuju jačanje kapaciteta OCD-ova te ostvarivanje i jačanje suradnje i sinergije između organizacija civilnog društva i akademske zajednice te predstavnika javne vlasti. Osim mnogih braniteljskih udruga i organizacija civilnog društva, na projektu kao projektni partneri sudjeluju i tri visokoobrazovne i znanstvene institucije: Institut društvenih znanosti „Ivo Pilar“, Sveučilište u Zadru te Hrvatsko katoličko sveučilište. Kroz suradnju s navedenim institucijama i sveučilištima, došlo je do jačanja sinergije između organizacija civilnog društva i akademske zajednice. Članovi ciljane populacije – hrvatski branitelji, sudjelovali su u mnogim istraživanjima provedenih od spomenutih institucija, putem anketa i analiza utjecaja intervencija - fokus grupa na temelju kojih su izrađene neke od smjernica za razvoj javnih politika, predstavljene donositeljima odluka na strukturiranim dijalozima održanim u šest gradova diljem države. Time se podupire Nacionalna razvojna strategija Republike Hrvatske do 2030. godine koja promiče ujednačen razvoj Republike Hrvatske.